DECLARATIA 394

:: sugestii de facilitati noi in EasyCont
:: propuneri de rapoarte/situatii noi in EasyCont
Reguli forum
:: Sasorysoft isi rezerva dreptul de a nu implementa in programele sale decat sugestiile / cererile de modificari/adaugari pe care le considera oportune
:: Sasorysoft isi rezerva dreptul de a negocia modificarile/adaugarile complexe sugerate de clienti
:: Modificarile / adaugarile GRATUITE vor fi executate in limita disponibilitatii Sasorysoft, daca se considera favorabile pentru structura programelor
:: Va multumim pt sugestiile dstra si va asiguram ca vor fi analizate cu atentie !
Avatar utilizator
BODOR LEVENTE
Mesaje: 52
Membru din: Mie 26 Oct, 2016 6:23 am
Localitate: TOPLITA
Contact:

DECLARATIA 394

Mesajde BODOR LEVENTE » Vin 11 Noi, 2016 7:08 am

Multumim pentru corecturile pe 394, mai avem o rugaminte sa adaugati la facturi emise si un buton pentru Facturi emise de beneficiar in numele pers.impozabile deoarece avem multe cazuri de firme care vand marfa pentru Holzindustries si facturile se intocmesc de de catre Holzindustries in numele firmelor noastre.
2)La facturile emise se introduce serie+numar, am avea rugamintea ca la introducerea urmatoarei facturi sa ramana seria si sa genereze urmatorul numar automat.(exemplu prima factura HR 1 la introducerea urmatoarei facturi sa avem automat HR 2)
3)De asemenea am avea rugamintea ca la introducerea vanzarilor in tip magazin sa ramana automat la document BF (cu posibilitatea stergerii BF daca avem vanzare si cu factura)
Multumim!

Avatar utilizator
administrator
Administratorul site-ului
Mesaje: 124
Membru din: Mar 18 Oct, 2016 4:41 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DECLARATIA 394

Mesajde administrator » Vin 11 Noi, 2016 8:27 am

BODOR LEVENTE scrie:Multumim pentru corecturile pe 394, mai avem o rugaminte sa adaugati la facturi emise si un buton pentru Facturi emise de beneficiar in numele pers.impozabile deoarece avem multe cazuri de firme care vand marfa pentru Holzindustries si facturile se intocmesc de de catre Holzindustries in numele firmelor noastre.
2)La facturile emise se introduce serie+numar, am avea rugamintea ca la introducerea urmatoarei facturi sa ramana seria si sa genereze urmatorul numar automat.(exemplu prima factura HR 1 la introducerea urmatoarei facturi sa avem automat HR 2)
3)De asemenea am avea rugamintea ca la introducerea vanzarilor in tip magazin sa ramana automat la document BF (cu posibilitatea stergerii BF daca avem vanzare si cu factura)
Multumim!

Detaliati:
1)-la care facturi emise ? La acte>>facturi emise lei ? La D394>>Plaja facturi ? etc ???
2)-la care vanzari de tip magazin va referiti ? La acte>>magazine>>vanzari ? La D394>>Sect.G-AMEF ?
:: Sasorysoft :: True software sells itself !

Avatar utilizator
BODOR LEVENTE
Mesaje: 52
Membru din: Mie 26 Oct, 2016 6:23 am
Localitate: TOPLITA
Contact:

Re: DECLARATIA 394

Mesajde BODOR LEVENTE » Vin 11 Noi, 2016 9:47 am

1)Acte+facturi emise lei sa putem alege un buton ''facturi emise de beneficiar in numele pers.impozabile'' care sa se preia automat in d394 la pozitia "'facturi emise de beneficiar in numele pers.imp""
2)la acte+ gestiune magazin +vanzari magazin

Avatar utilizator
administrator
Administratorul site-ului
Mesaje: 124
Membru din: Mar 18 Oct, 2016 4:41 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DECLARATIA 394

Mesajde administrator » Vin 11 Noi, 2016 11:45 am

:: La vanzari magazine programul pune implicit BF la inceputul actului . Nu este necesar sa facem schimbari.
Nu inteleg de ce faceti diferente intre BF cu factura insotitoare si BF fara factura insotitoare.
Indiferent ca emiteti sau nu factura la cererea clientului (la BF) trebuie sa aveti BF la actul respectiv in fata. Fiscalitatea in cazul BF este data OBLIGATORIU de BF si nu de factura insotitoare. Aceasta factura este pur informativa pt D394 si pentru contabilitate.
Bonurile fiscale se declara in totalitatea lor , in baza Decontului Z zilnic sau bon cu bon, dar toate trebuie sa aiba BF la inceputul actului.



:: ma refeream sa dati detalii la acest punct:
"2)La facturile emise se introduce serie+numar, am avea rugamintea ca la introducerea urmatoarei facturi sa ramana seria si sa genereze urmatorul numar automat.(exemplu prima factura HR 1 la introducerea urmatoarei facturi sa avem automat HR 2)"
:: Sasorysoft :: True software sells itself !

Avatar utilizator
BODOR LEVENTE
Mesaje: 52
Membru din: Mie 26 Oct, 2016 6:23 am
Localitate: TOPLITA
Contact:

Re: DECLARATIA 394

Mesajde BODOR LEVENTE » Vin 11 Noi, 2016 12:43 pm

La Acte+ facturi emise lei+adaugare act la act numar introducem seria HR si numarul 1(HR 1) dorim ca la introducerea urmatoarei facturi sa avem implicit numerotare automata cu serie adica HR 2.
In ceea ce priveste BF va rugam sa verificati in momentul in care intram in gestiune magazin + vanzare magazin( apare BF) + alegem magazin +enter (cand ne pozitionam pe data dispare BF )

Avatar utilizator
administrator
Administratorul site-ului
Mesaje: 124
Membru din: Mar 18 Oct, 2016 4:41 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DECLARATIA 394

Mesajde administrator » Vin 11 Noi, 2016 12:48 pm

:: Aveti setari in Setari general pt a incrementa automat facturile , chitantele si NIR-urile. Daca nu bifati aceste optiuni programul va lasa sa introduceti manual aceste numere de act.

:: o sa verific la Vanzari magazine sesizarea dstra si revin.
:: Sasorysoft :: True software sells itself !

Avatar utilizator
administrator
Administratorul site-ului
Mesaje: 124
Membru din: Mar 18 Oct, 2016 4:41 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DECLARATIA 394

Mesajde administrator » Vin 11 Noi, 2016 4:42 pm

Am verificat si merge perfect la act nr... dar nu si in cazul in care folositi REPER.
Trag concluzia ca inca mai lucrati cu repere, cu toate ca noi am inchis aceasta notiune de ani de zile.
Pt ca lucrati cu repere, programul preia nr act din lista de repere si , pt ca nu exista nimic acolo, sterge nr de act initial (implicit BF)
Am introdus si la reper adaugarea de 'BF' in act, dar va recomand sincer sa dezactivati lucrul cu repere in Setari generale.
Reperele nu mai au suport de la noi de cca 10 ani !

Topic inchis... ;)
:: Sasorysoft :: True software sells itself !


Înapoi la “Propuneri de modificari si adaugari de facilitati noi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori