preluare cod fiscal din jurnale tva

:: sugestii de facilitati noi in EasyCont
:: propuneri de rapoarte/situatii noi in EasyCont
Reguli forum
:: Sasorysoft isi rezerva dreptul de a nu implementa in programele sale decat sugestiile / cererile de modificari/adaugari pe care le considera oportune
:: Sasorysoft isi rezerva dreptul de a negocia modificarile/adaugarile complexe sugerate de clienti
:: Modificarile / adaugarile GRATUITE vor fi executate in limita disponibilitatii Sasorysoft, daca se considera favorabile pentru structura programelor
:: Va multumim pt sugestiile dstra si va asiguram ca vor fi analizate cu atentie !
Avatar utilizator
BODOR LEVENTE
Mesaje: 52
Membru din: Mie 26 Oct, 2016 6:23 am
Localitate: TOPLITA
Contact:

preluare cod fiscal din jurnale tva

Mesajde BODOR LEVENTE » Mar 08 Noi, 2016 7:29 am

Buna ziua.Revin cu cerinta referitoare la preluarea codului fiscal din jurnale la fisele analitice.Probabil nu am fost destul de explicit in cerinta.
La introducerea oricarui act in tip PMP, tip magazin ,facturi primite, facturi emise, registru de casa etc, in momentul in care se introduce un act de exemplu: Tip magazin+gestiune magazin+intrari magazin+adaugare act+selectare fise analitice (Aici sa fie un buton in care sa ai posibilitatea sa preia codul fiscal din jurnalul de cumparari/vanzari).

Avatar utilizator
administrator
Administratorul site-ului
Mesaje: 124
Membru din: Mar 18 Oct, 2016 4:41 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: preluare cod fiscal din jurnale tva

Mesajde administrator » Mar 08 Noi, 2016 8:25 am

Inteleg perfect cerinta dstra, dar nu toate cerintele clientilor pe forum vor fi executate imediat. Ele sunt analizate in ordine si , in functie de disponibilitatea Sasorysoft si de oportunitatea acelor sugestii vor fi , sau nu , implementate. Deocamdata puteti introduce manual aceste CIF-uri sau , la finalul zilei , puteti lansa utilitarul de la Plan de conturi care preia automat din Jurnale acest CIF.

Logic, nu este oportun ceea ce sugerati dstra...
Am sa exemplific:
Pentru fisele analitice existente deja
-daca apasati sa preia din Jurnale CIF-ul , inseamna ca exista deja aceasta fisa analitica si , deasemenea , exista in Jurnale informatia
-daca ele exista, este inutil si neproductiv sa tot cerem CIF de la Jurnale pt fiecare fisa analitica folosita (la care nu avem deja CIF)... Este mult mai usor pt datele deja existente sa mergem in Planul de conturi si sa cerem o singura data (!) CIF pt toate fisele analitice existente la acea data, nu ??
Pentru fisele analitice noi
-pt fisele analitice noi cerem degeaba informatii pt ca sunt NOI , deci nu exista nici in planul de conturi si nici in Jurnale, in acest caz introducandu-se manual CIF-ul la definirea fisei analitice.

Nu este necesar sa redeschideti topicurile inchise deoarece ele se inchid dupa ce se analizeaza cerinta si se ajunge la o solutie sau se respinge sugestia respectiva..
:: Sasorysoft :: True software sells itself !


Înapoi la “Propuneri de modificari si adaugari de facilitati noi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori