IMPOZIT SPECIFIC+impozit profit

:: sugestii si exemple in utilizarea EasyCont
:: organizarea actelor in EasyCont in functie de profilul firmei
:: solutii contabile si aplicarea acestor solutii in EasyCont
Reguli forum
:: limbajul in acest forum va fi unul civilizat, userii limitandu-se la discutarea aspectelor tehnice si contabile ale programelor Sasorysoft.
:: orice manifestare necivilizata (defaimare, agresiune verbala , injurii , comportament neadecvat, comentarii in afara topicului sau a programelor Sasorysoft, reclama abuziva pentru alte produse sau servicii, prezentarea de produse software care nu sunt proprietatea Sasorysoft, etc...) va duce imediat la stergerea contului userului respectiv si interzicerea accesului acestuia in viitor pe acest forum.
Avatar utilizator
BODOR LEVENTE
Mesaje: 52
Membru din: Mie 26 Oct, 2016 6:23 am
Localitate: TOPLITA
Contact:

IMPOZIT SPECIFIC+impozit profit

Mesajde BODOR LEVENTE » Vin 10 Mar, 2017 9:38 am

Avand in vedere faptul ca sunt societati care desfasoara activitati mixte(bar, restaurant + alte coduri caen) si care vor aplica impozit specific pentru activitatea de bar si impozit profit pentru celelalte activitati va rugam sa specificati cum ati gandit modul de lucru pentru aceste situatii astfel incat sa putem determina separat impozitul pe profit pentru celelalte activitati?

Avatar utilizator
administrator
Administratorul site-ului
Mesaje: 124
Membru din: Mar 18 Oct, 2016 4:41 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: IMPOZIT SPECIFIC+impozit profit

Mesajde administrator » Lun 13 Mar, 2017 11:36 am

Nu sunt necesare unelte speciale pentru acest caz:

1.Ref. contari: Se lucreaza cu conturi analitice diferite, coduri gestiune diferite, coduri reg casa diferite, etc.. cele 2 activitati
2.Ref. Registru de evidenta fiscala: puteti introduce o lista de conturi exceptate 100% de la calculul impozitului pe profit. In aceasta lista se introduc toate conturile 6xx si 7xx care sunt aferente activitatii cu impozit specific (forfetar)
3.Ref. D101-asteptam modificarile ANAF referitoare la acest aspect si vom actualiza D101 in baza acestor modificari. Cred ca ANAF va modifica D101 undeva in ianuarie-feb 2018.
:: Sasorysoft :: True software sells itself !

Avatar utilizator
BODOR LEVENTE
Mesaje: 52
Membru din: Mie 26 Oct, 2016 6:23 am
Localitate: TOPLITA
Contact:

Re: IMPOZIT SPECIFIC+impozit profit

Mesajde BODOR LEVENTE » Lun 13 Mar, 2017 2:33 pm

Buna ziua.Noi am folosit incepand din luna ianuarie la firmele cu doua activitati (bar+ alta activitate) CDC pentru activitatea principala alta decat cea cu impozit specific.Credeti ca este o idee buna?

Avatar utilizator
BODOR LEVENTE
Mesaje: 52
Membru din: Mie 26 Oct, 2016 6:23 am
Localitate: TOPLITA
Contact:

Re: IMPOZIT SPECIFIC+impozit profit

Mesajde BODOR LEVENTE » Lun 13 Mar, 2017 2:41 pm

In situatia modului de lucru prezentat de dumneavoastra exista o posibilitate de defalcare a contarilor aferente cheltuielilor cu salariile si retinerile aferente pe cele doua activitati?

Avatar utilizator
administrator
Administratorul site-ului
Mesaje: 124
Membru din: Mar 18 Oct, 2016 4:41 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: IMPOZIT SPECIFIC+impozit profit

Mesajde administrator » Lun 13 Mar, 2017 3:34 pm

Puteti defini coduri de state separate pt fiecare activitate si astfel , din totalurile din state, puteti culege informatiile dorite.
:: Sasorysoft :: True software sells itself !

Avatar utilizator
administrator
Administratorul site-ului
Mesaje: 124
Membru din: Mar 18 Oct, 2016 4:41 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: IMPOZIT SPECIFIC+impozit profit

Mesajde administrator » Lun 13 Mar, 2017 3:36 pm

Se poate folosi si CDC , ata in actele curente cat si in salarii. In acest caz culegeti sumele dorite din rapoartele de la "Situatii pe Centre de Cost" si sumele aferente activitatii impozitate forfetar le treceti la coloana "Sume neparticipante" de la Registrul de evidenta fiscala.
:: Sasorysoft :: True software sells itself !

Avatar utilizator
administrator
Administratorul site-ului
Mesaje: 124
Membru din: Mar 18 Oct, 2016 4:41 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: IMPOZIT SPECIFIC+impozit profit

Mesajde administrator » Mar 14 Mar, 2017 8:12 pm

Am adaugat posibilitatea excuderii cheltuielilor aferente anumitor STATE selectate din calculul IP (Reg Evidenta fiscala).

Daca aveti activitate mixta, partial cu impozit forfetar si partial cu impozit pe profit, este necesar sa faceti pasii:
-definiti in planul de conturi si schemele de contare conturi analitice distincte pt activitatea supusa impozitului forfetar
-definiti in salarii coduri de state distincte pt activitatea supusa impozitului forfetar
-definiti in acest modul , la [conturi cu suma integral neparticipanta] conturile de cheltuieli/venituri aferente activitatii cu impozit forfetar
-definiti in acest modul , la [contare IP, procent aplicat, cont 623 ded, chelt sociale ded., STATE excluse] codurile de state aferente activitatii cu impz. forfetar, marginite cu # (ex: #1#10#)

Topic inchis
:: Sasorysoft :: True software sells itself !


Înapoi la “Utilizare Easycont”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori