facturi info

:: sugestii si exemple in utilizarea EasyCont
:: organizarea actelor in EasyCont in functie de profilul firmei
:: solutii contabile si aplicarea acestor solutii in EasyCont
Reguli forum
:: limbajul in acest forum va fi unul civilizat, userii limitandu-se la discutarea aspectelor tehnice si contabile ale programelor Sasorysoft.
:: orice manifestare necivilizata (defaimare, agresiune verbala , injurii , comportament neadecvat, comentarii in afara topicului sau a programelor Sasorysoft, reclama abuziva pentru alte produse sau servicii, prezentarea de produse software care nu sunt proprietatea Sasorysoft, etc...) va duce imediat la stergerea contului userului respectiv si interzicerea accesului acestuia in viitor pe acest forum.
Avatar utilizator
BODOR LEVENTE
Mesaje: 52
Membru din: Mie 26 Oct, 2016 6:23 am
Localitate: TOPLITA
Contact:

facturi info

Mesajde BODOR LEVENTE » Vin 04 Noi, 2016 7:25 am

Facturile emise la solicitarea clientilor persoane juridice neplatitoare de tva si persoane fizice se introduc in Facturi Info?(Bonuri fiscale emise pentru care s-a solicitat factura)

Avatar utilizator
Dan
Mesaje: 13
Membru din: Joi 27 Oct, 2016 4:09 pm

Re: facturi info

Mesajde Dan » Vin 04 Noi, 2016 11:39 am

Modulul de facturi INFO a fost implementat doar pentru ca informatia sa fie preluata in declaratia 394! Ele (facturile INFO) nu participa la nici un raport contabil sau la vreo implicatie fiscala prezenta sau ulterioara! Facturile INFO ar trebui folosite DOAR in conditiile in care fiscalizarea veniturilor se face pe baza bonului fiscal, mai precis al zetului zilnic!
Cum pana la 1 iulie se preluau doar daca emiteam facturi catre firmele platitoare de tva, incepand cu 1.07.2016 apoi 01.10.2016, din modul de facturi, easycont preia toate facturile, inclusiv cele info si indiferent daca acestea sunt emise catre persoane platitoare de tva, neplatitoare, inscrise in tli, neinscrise, persoane fizice autorizate, persoane fizice, etc! Singurul amendament este ca utilizatorul ar fi trebuit sa sa apese "ia facturi info din facturi emise" aflat in interiroul declaratiei 394, dupa calcul!
Urmare a postarii dumneavoastra pentru care va multumim, am hotarat sa implementam preluarea acestor facturi info direct in calcul declaratiei 394 pentru ca daca ele exista, nu exista nici o speta de intocmire a declaratiei 394 pentru ca aceste facturi INFO sa nu fie preluate!
Binenteles ca la preluare, aceste facturi INFO se repartizeaza acolo unde declaratia 394 o cere!
La urmatorul update, se va putea prelua automat facturile INFO in declaratia 394 fara ca d-voastra sa mai apasati butonul "ia facturi info din facturi emise"!
Nu pune un contabil sa faca operatii pe cord deschis si nici un medic sa profeseze contabilitate!

Avatar utilizator
administrator
Administratorul site-ului
Mesaje: 124
Membru din: Mar 18 Oct, 2016 4:41 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: facturi info

Mesajde administrator » Vin 04 Noi, 2016 1:28 pm

Am inclus preluarea automata a facturilor info la calcul D394 in update-ul 2016.3.24.
Testati si reveniti cu orice alta nelamurire.

Topic inchis ! ;)
:: Sasorysoft :: True software sells itself !


Înapoi la “Utilizare Easycont”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori