corectie algoritmi declaratia 101

:: sugestii si exemple in utilizarea EasyCont
:: organizarea actelor in EasyCont in functie de profilul firmei
:: solutii contabile si aplicarea acestor solutii in EasyCont
Reguli forum
:: limbajul in acest forum va fi unul civilizat, userii limitandu-se la discutarea aspectelor tehnice si contabile ale programelor Sasorysoft.
:: orice manifestare necivilizata (defaimare, agresiune verbala , injurii , comportament neadecvat, comentarii in afara topicului sau a programelor Sasorysoft, reclama abuziva pentru alte produse sau servicii, prezentarea de produse software care nu sunt proprietatea Sasorysoft, etc...) va duce imediat la stergerea contului userului respectiv si interzicerea accesului acestuia in viitor pe acest forum.
Avatar utilizator
BODOR LEVENTE
Mesaje: 52
Membru din: Mie 26 Oct, 2016 6:23 am
Localitate: TOPLITA
Contact:

corectie algoritmi declaratia 101

Mesajde BODOR LEVENTE » Mie 02 Noi, 2016 2:21 pm

In urma primirii unor adrese de la Anaf privind neconcordante intre veniturile din declaratia 101 si total venituri din bilant am identificat unele corectii care s-ar impune la declaratia 101 generat de program si anume:
-corectii ar fi la preluarea in declaratia 101 a conturilor 609,709,711- conturi care ar trebui sa urmeze exact algoritmul din bilant.
de exemplu contul 711 sold D sa fie luat in calcul ca diminuare de venituri din exploatare si nu ca cheltuiala.
la fel contul 609 sa fie luat in calcul ca diminuare de cheltuieli si nu ca venit din exploatare;
contul 709 sa fie luat in calcul ca o diminuare de venituri din exploatare si nu o cheltuiala.

Avatar utilizator
administrator
Administratorul site-ului
Mesaje: 124
Membru din: Mar 18 Oct, 2016 4:41 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: corectie algoritmi declaratia 101

Mesajde administrator » Mie 02 Noi, 2016 9:54 pm

Va referiti la Declaratii ANAF>>D101 , sau la Situatii contabile >> Calcul Impozit Profit ?
:: Sasorysoft :: True software sells itself !

Avatar utilizator
BODOR LEVENTE
Mesaje: 52
Membru din: Mie 26 Oct, 2016 6:23 am
Localitate: TOPLITA
Contact:

Re: corectie algoritmi declaratia 101

Mesajde BODOR LEVENTE » Joi 03 Noi, 2016 8:14 am

Ma refer la declaratii Anaf- declaratia 101

Avatar utilizator
Dan
Mesaje: 13
Membru din: Joi 27 Oct, 2016 4:09 pm

Re: corectie algoritmi declaratia 101

Mesajde Dan » Joi 03 Noi, 2016 10:12 am

1.Ar trebui o dezbatere pe aceasta speta, eu personal nu am gasit nimic clar in aceasta privinta cu privire la felul in care 709 si 609 participa la calcul impozitului pe profit in D101. Logic ar fi ca 709 sa functioneze ca si cont de cheltuiala, asa cum se fac si inchiderile automate din Easycont si mergand mai departe, acesta sa fie preluat in D101 in cheltuieli. Ma bazez pe functiunea contului 709 "Contul 709 'Reduceri comerciale acordate' reprezinta o exceptie a conturilor din clasa 7 intrucat are functie de activ spre deosebire de restul conturilor ce apartin acestei clase care sunt conturi de pasiv.
La sfarsitul perioadei, soldul acestor conturi se transfera asupra contului de profit si pierdere (121)."
Problema insa se pune daca exista undeva specificat ca veniturile declarate in bilant sa fie egale cu veniturile declarate in D101!!! Eu inclin sa cred ca NU pentru ca sunt doua lucruri total diferite!!! Situatiile finaciare la sfarsitul unui an sunt DOAR INFORMATIVE iar declaratia 101 este o declaratie de impunere cu implicatii fiscale majore!
Daca sunt alte pareri argumentate, le accept cu placere! :)
2. In program, la contul 711 in modulul de calcul al declaratiei 101, (aflat acum in Declaratii ANAF) daca la venituri 711 pun suma cu minus care reprezinta de fapt debitul lui 711 atunci acesta va functiona ca diminuare de venit, nu ca si cheltuiala! O rezolvare rapida!
Nu pune un contabil sa faca operatii pe cord deschis si nici un medic sa profeseze contabilitate!

Avatar utilizator
administrator
Administratorul site-ului
Mesaje: 124
Membru din: Mar 18 Oct, 2016 4:41 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: corectie algoritmi declaratia 101

Mesajde administrator » Joi 03 Noi, 2016 10:20 am

Mda.. Ar fi ciudat sa diminuam veniturile cu un cont care are functie de "cheltuiala".. Exista vreo specificare in lege despre acest aspect ? Altceva decat dorinta unui inspector ANAF ? Nu de alta , dar pregatirea acestora este extreme de "nishata" , ca sa zic asa.... ;)
:: Sasorysoft :: True software sells itself !

Avatar utilizator
BODOR LEVENTE
Mesaje: 52
Membru din: Mie 26 Oct, 2016 6:23 am
Localitate: TOPLITA
Contact:

Re: corectie algoritmi declaratia 101

Mesajde BODOR LEVENTE » Joi 03 Noi, 2016 3:42 pm

Un articol pe aceasta tema chiar daca OMFP 3055/2009 este agrogat
http://contabilul.manager.ro/a/7085/dec ... ciale.html

Avatar utilizator
administrator
Administratorul site-ului
Mesaje: 124
Membru din: Mar 18 Oct, 2016 4:41 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: corectie algoritmi declaratia 101

Mesajde administrator » Joi 03 Noi, 2016 9:55 pm

Textul indicat de dstra este doar o opinie externa de ANAF. Chiar textul Ordinului este ambiguu
"...Cifra de afaceri neta, in sensul acestor reglementari, se calculeaza prin insumarea veniturilor rezultate din livrarile de bunuri si prestarile de servicii si alte venituri din exploatare, mai putin reducerile comerciale acordate clientilor...",
unde "mai putin reducerile" poate fi la fel interpretat ca acestea nu se trec deloc la acel rand , nicidecum ca se scad...

Oricum , avand in vedere ca rezultatul D101 nu se schimba in ambele variante, in urma unei consultari cu firmele de audit care ne supervizeaza si in lipsa unor stipulari clare in legislatie, am decis implementarea sugerata de dstra (709 se scade din Venituri iar 609 se scade din Cheltuieli).

In urmatorul update veti putea testa aceasta facilitate ... ;)
:: Sasorysoft :: True software sells itself !

ssy15130157

Re: corectie algoritmi declaratia 101

Mesajde ssy15130157 » Vin 04 Noi, 2016 1:47 pm

Buna ziua,
Referitor la D101, fata de cele prezentate anterior in acest topic consider ca fi utila o SINTEZA A INDICATORILOR din ,,Declaratia 101” VS ,,Situatii financiare anuale”
Pentru a avea in vedere corelarea impozitului pe profit si a veniturilor declarate prin declaratia anuala D101 comparativ cu situatiile financiare anuale ar fi util sa existe o situatie de atentionare a egalitatii intre acesti indicatori (in caz contrar fiind atentionati sa depunem declaratii rectificative, care asa cum stim, de anul acesta sunt penalizate in unele cazuri).
Astfel, pentru moment am observant ca sunt verificate de ANAF, urmatoarele corelatii:
Imp. profit anual D101 rand 48 = sit fin. Anuale, formular 30, rand 286 (cf sit fin anuale ptr 2015)
Venituri totale D101 (rd. 1+rd.4 + rd 7) = sit. Fin. Anuale , formular 30, rd. 236 (cf. sit. Fin anuale ptr. 2015)
Aceasta sinteza ar putea fi introdusa tot in Declaratii ANAF.
Referitor la Declaratia D101 care trebuie sa fie in stransa legatura cu Registrul de evidenta fiscala si pentru a putea lista acest registru in forma detaliata din program as supune dezbaterii aceasta tema.

Avatar utilizator
administrator
Administratorul site-ului
Mesaje: 124
Membru din: Mar 18 Oct, 2016 4:41 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: corectie algoritmi declaratia 101

Mesajde administrator » Sâm 05 Noi, 2016 7:53 pm

Inclus mod de calcul D101 (609/709) in update 2016.3.25
Topic inchis ;)
:: Sasorysoft :: True software sells itself !

Avatar utilizator
administrator
Administratorul site-ului
Mesaje: 124
Membru din: Mar 18 Oct, 2016 4:41 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: corectie algoritmi declaratia 101

Mesajde administrator » Lun 07 Noi, 2016 10:15 pm

ssy15130157 scrie:Buna ziua,
Referitor la D101, fata de cele prezentate anterior in acest topic consider ca fi utila o SINTEZA A INDICATORILOR din ,,Declaratia 101” VS ,,Situatii financiare anuale”
Pentru a avea in vedere corelarea impozitului pe profit si a veniturilor declarate prin declaratia anuala D101 comparativ cu situatiile financiare anuale ar fi util sa existe o situatie de atentionare a egalitatii intre acesti indicatori (in caz contrar fiind atentionati sa depunem declaratii rectificative, care asa cum stim, de anul acesta sunt penalizate in unele cazuri).
Astfel, pentru moment am observant ca sunt verificate de ANAF, urmatoarele corelatii:
Imp. profit anual D101 rand 48 = sit fin. Anuale, formular 30, rand 286 (cf sit fin anuale ptr 2015)
Venituri totale D101 (rd. 1+rd.4 + rd 7) = sit. Fin. Anuale , formular 30, rd. 236 (cf. sit. Fin anuale ptr. 2015)
Aceasta sinteza ar putea fi introdusa tot in Declaratii ANAF.


Inclusa aceasta facilitate in vers. 2016.3.27 :!:
:: Sasorysoft :: True software sells itself !


Înapoi la “Utilizare Easycont”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori